Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.04.2014 19:25 - Съюза БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) - новия икономически и политически колос!
Автор: doktora757 Категория: Политика   
Прочетен: 5882 Коментари: 4 Гласове:
7


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Иран е готов да се присъедини към БРИКС Присъединяването на Иран към БРИКС ще превърне конкурентния на САЩ и НАТО съюз на петте най-развити икономики във света значително по-голяма заплаха image

Лидерите на държавите-членки на БРИКС

Това е и вариант за Иран да се отърве от „осакатяващите“ санкции на САЩ, които саботират иранската икономика като практически намалиха нивата на износ на петрол на Иран в най-ниските му нива от десетилетия насам.

Имайки зад себе си и съюзниците от БРИКС като Русия и Китай ще стане още по-трудно за Израел, САЩ и НАТО да забавят иранската ядрена програма. Очевидно, иранците имат „план-Б“ в случай, че преговорите със САЩ не постигнат успех. В случай, че Иран се присъедини към БРИКС акции на МОСАД като тези, в които биват убивани ирански ядрени учени ще донесат много тежки последствия за Израел, например. Въобще и сега САЩ и Израел с право преимат война срещу Иран като доста рисков ход, а ако тя ще бъде срещу член на БРИКС това ще бъде стотици пъти по голям риск.

Иран отдавна е в много топли отношения с държавите-членки на БРИКС.

„Иран подкрепя БРИКС и е готов да стане член на съюза“, заяви министъра на икономиката на Иран.

Преди време от БРИКС защитиха Иран:

„Притеснени сме от заплахите за война срещу Иран, както и от нелогичните икономически санкции, които се налагат над Иран и се надяваме иранската ядрена програма да бъде контролирана само чрез дискусии и със средствата на дипломацията. Ние признаваме правото на Иран да развива своя ядрена програма за мирни цели“. Източник: alterinformation.wordpress.com/2013/10/25/89140105005112/

...............................................................................................................................................

Показатели за БРИКС

БВП на глава от населението на страните от БРИКС и България (1984-2009)


Страните от БРИКС са разположени на 26% от територията на Земята, с население 42% от това на планетата (7 милиарда към 2008 г.) и 14,6% от световния брутен вътрешен продукт.

Бразилия, Русия, Индия и Китай произвеждат 40% пшеница (над 260 млн. т.), 50% свинско месо (повече от 50 млн. т.), повече от 30% птиче месо (над 30 млн. т.), 30% говеждо (около 20 млн. т.) от световното количество от тези продукти. В страните от БРИКС са съсредоточени 32% (0,5 млрд. ха) от обработваемата земя в света.

По последни данни (2013 г.) растежа на БВП се продължава да се запазва стабилен като общата графика изглежда така: GDP BRICS 2011

Прави впечатление прави факта, че Русия за 11г. (2000 г.- 2011 г.) успява да изпревари по БВП Индия, като това се дължи основно на развитието на услугите, търговията, недвижимите имоти, транспорта и финансите в руската страна. Допълнително благоприятно влияние оказва и значителните постижения на руснаците в областта на иновациите и производсвото, както и тясното икономическо сътрудничество с някой страни от Европа. Бразилците също набират силна инерция като при тях прави впечатление, че БВП, като стойност, надвишава сбора на БВП на Русия с Южна Африка. За Китайците пък, просто няма какво да кажем, защото стойността на техния БВП надхвърля сбора на всички останали взети заедно, като това се възприема напълно нормално в предвид населението и културните им ценности. Глобална финансова сигурност

Според БРИКС вариантите в този посока са: други валути също да получат статут на световни резервни валути (юанът, рублата), като за целта първоначално се усили ролята им като регионални валути, трансформирането на СПТ (специални права на тираж) на МВФ като световна валута, или пък създаване на принципно нови СПТ.Нелоялната политика на СТО и дотирането на аграрното производство в ЕС и САЩ и субсидирането на селскостопанския им износ, което създава много сериозни проблеми на всички останали страни, разчитащи на селскостопанското производство. Затова продоволствената сигурност на БРИКС е обект на сериозен диалог и вземане на общи решения. Като например решението за изграждане на обща предупредителна информационна система за анализ на продоволствената сигурност на страните от БРИКС, за размяна на предварителна информация за очаквани спекулативни атаки на стоковите и фондови борси и валутни пазари и за обмен на високи технологии в областта на селското стопанство.В ООН държавите от БРИКС излязоха с обща позиция, като съавтори на резолюцията на Общото събрание на Организацията по въпросите за неразпространението на оръжейната надпревара в Космоса и неизползване на силови методи по отношение на космически обекти, борбата с тероризма и др.Независимо че страните от БРИКС се класифицират често под един и същи знаменател – като развиващи се или бързорзвиващи се икономики, техните демографски характеристики съществено се различават. Въпреки че демографската ситуация в Бразилия през последните три десетилетия остава една от най-благоприятните в света, страната все още не успява да се възползва от всички нейни преимущества. Имиграцията и сравнително високото ниво на раждаемост обаче гарантират на Бразилия младо и нарастващо население поне до средата на века. Най-добри демографски показатели сред развиващите се страни показва Индия. За да подсигури заетост за трудоспособното си население обаче е необходимо страната да създава средно 12 млн. работни места на година. За да оползотвори своя „икономически дивидент“ и да го превърне в печалба е нужно да се осъществят фундаментални реформи на образователната система и пазара на труда.

Спадът на трудоспособното население и проблемите в системата на здравеопазването се отразяват изключително негативно на демографската обстановка в Русия. Очаква се трудоспособното население да намелее с 15 млн. души само за второто десетилетие на века и с още 20 млн. до 2050 г. Средната продължителност на живота също спада – за мъжете тя е 59 години, с три години по-малко от същия показател за 1955 г. В Китай тепърва се заражда „демографски дефицит“. Нарастващият недостиг на евтина ръботна сила и съществените различия в демографските характеристики на градското и селско население заплашват да доведат до понижение на икномическия ръст на страната в дългосрочна перспектива.

Налице е обаче една тенденция, характерна за демографското развитие на всички страни от БРИКС. И тя не е с положителен знак - държавите от групировката се сблъскват с проблемите, свързани със застаряване на населението, които са характерни за развитите страни. Но за разлика от старите индустриални страни, които в хода на историята разполагат с достатъчно време, за да акумулират богатство и да обезпечат високо ниво на доходите на населението си до появата на процеса на застаряване, в държавите от БРИКС този процес започва значително по-рано, непозволявайки да се подсигури висок доход за населението. Например, по своите характеристики процесът на застаряване на населението в Китай е аналогичен на това, което се наблюдава днес в Япония, Хонконг, Сингапур, Южна Корея и Тайван. Като съществена разлика обаче може да се изтъкне това, че в Китай този процес протича в момент, когато страната все още е относително бедна.

Безспорно демографията на държавите от БРИКС и занапред ще оказва силно влияние върху тяхната икономическа конкурентоспсобност и ще е в състояние да допринесе за съществени промени в системата на международните икономически отношения. Населението на Бразилия според последното официално преброяване, проведено от Бразилския институт по география и статистика през 2010 г., възлиза на 190 732 694 жители, което прави Бразилия петата най-многолюдна страна на света. Работната ръка на Индия – хората между 15 и 64, ще нараства според прогнозите от 64 % от населението през 2009 г. до 67 % през 2020 г. В същото време, при Китай се очаква тя да започне да спада през 2014 г. и до 2050 г. година страната ще изпитва дефицит на работна ръка.

С нарастването на възрастта на работоспособното население обаче ще нарастват и спестяванията на гражданите на новите икономически сили, а това се превръща в източник на инвестиции. Това ще е от полза за конкурентоспособността на страните, в момент когато други големи държави застаряват. Единствената страна от групата БРИКС, която към момента се сблъсква с демографски проблеми, е Русия, но за сметка на това според редица проучвания тази държава поддържа много добро ниво на образование, което й позволява да „произвежда“ голям брой висококвалифицирани специалисти за вътрешния и външния пазар на труда.




Гласувай:
7



1. nikikm - Китайците
18.04.2014 20:39
са троянски кон! Те нямат общи интереси с Русия!
цитирай
2. zaw12929 - Ние пък винаги сме на грешната ст...
18.04.2014 20:49
Ние пък винаги сме на грешната страна. Късмет.
цитирай
3. doktora757 - са троянски кон! Те нямат общи ин...
20.04.2014 09:40
nikikm написа:
са троянски кон! Те нямат общи интереси с Русия!


Напротив, това са малко стари схващания! Китай има много голям интерес в съюза с Русия срещу хегемонията на САЩ и страните от НАТО. САЩ вече започват да залязват като империя и са една фалирала държава. Това се разбира от ЕС и Европа не желае да носи САЩ на гърба си, което е становище и на целия останал свят! От гледна точка на геополитиката с еднополюсния и двуполюсния модел от 20 век е свършено; през 21 век идва ред на многополюсния модел. Това значи преди всичко баланс на силите, световен мир без войни, повече хармония, сигурност и стабилност в световен мащаб. ТОВА Е И КОШМАРА НА ГЛОБАЛИСТИТЕ, БАНКСТЕРИТЕ /БАНКЕРСКАТА МАФИЯ/, ЖИДО-МАСОНИТЕ И ВСЕВЪЗМОЖНИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ СПЕКУЛАНТИ И МОШЕНИЦИ ОТ РОДА НА ДЖОРДЖ СОРОС И СИЕ! ТЕ МОГАТ ДА СЪЩЕСТВУВАТ ЕДИНСТВЕНО В УСЛОВИЯ НА НЕСТАБИЛНОСТ, ВОЙНИ, КАТАКЛИЗМИ, РАЗРУШЕНИЯ И БОРСОВИ СПЕКУЛАЦИИ! Всички тия отиват бавно, но сигурно на бунището на историята! Мимоходом отбелязвам и още два факта, които почти не се коментират в нашите медии под контрол. В Южна Америка няколко големи държави създадоха икономически съюз /вътрешен общ пазар; с митнически и други облекчения/ - Бразилия, Аржентина, Чили, Венецуела и още няколко държави, КОИТО ПРАВЯТ РАЗПЛАЩАНИЯ ИЗВЪН ДОЛАРА /ТОТАЛНО ИГНОРИРАЙКИ ГО!/. Аржентина също вече е заявила желание за членство в БРИКС. В Африка също се създаде аналогичен икономически съюз от няколко големи държави от вътрешността на континента, където разплащанията са в местни валути или бартерни! За икономистите това вече е ясен сигнал какви са тенденциите!......
цитирай
4. nikikm - Дано да си прав,
21.04.2014 21:53
защото не мисля. Виж звездата на китайското знаме и тя да ти проговори! Тя е другото лице на НСР! Имат ли хората там права? Християните,Фалун Гонг,Тибет..Много неща са.
Като оставим романтиката,нещата не са толкова,колкото например на мен би ми се искало,обнадеждаващи!И не говоря лошо за трудолюбивия китайски народ,напротив!Политиката е съвсем различно от народните желания и въжделения!От внушението,чрез медиите!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: doktora757
Категория: Други
Прочетен: 5047013
Постинги: 508
Коментари: 1949
Гласове: 3338
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031